Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zabawy dzieci, prezentacje folkloru

Data publikacji: 2013-06-05, Data modyfikacji: 2013-06-05
A A AWydrukDrukuj  
 

1 i 2 czerwca odbywał się Jarmark Opatowski. Pierwszego dnia przebiegał pod hasłem Dnia Dziecka, drugiego – przeglądów zespołów, rzemiosła regionalnego, rękodzieła.Klucze miasta w rękach młodzieży.Przez całe popołudnie w sobotę dzieci mogły oglądać koncerty na scenie, która została ustawiona w rynku. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" wystąpił ze spektaklem "Przygody Czerwonego Kapturka". Na scenie grały zespoły młodzieżowe: "Avart" z Opatowa , "SDL" z Ćmielowa oraz Karol Durda. Młodzi wykonawcy wykonywali covery polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Z ponad godzinnym koncertem wystąpił zespół "Dance" z Kielc. Oklaski zebrała formacja "Effect".

             Burmistrz Andrzej Chaniecki podczas inauguracji pierwszego dnia jarmarku ubolewał, że nie ma wpływu na pogodę. Powitał dzieci zebrane w rynku i gości z zaprzyjaźnionego  miasta Modry Kamień na Słowacji, burmistrza  Aladara Bariaka i jego zastępcę Marię Bednarową. - W tym pięknym słowackim miasteczku jest Muzeum Kultury Zabawek i Lalek – powiedział. - Musicie zwiedzić koniecznie, jeśli tam będziecie. Jest też Muzeum Technik Dentystycznych, unikatowe, jedyne w Europie Środkowej. Trzeba dbać o zęby, żeby się uśmiechać i być zdrowym, czego wam życzę. 

Burmistrz Aladar Bariak pozdrowił dzieci i życzył wspaniałej zabawy. Zaprosił do siebie, by obejrzeć znane muzea. Wspomniał, że w Modrym Kamieniu też odbywają się zabawy i gry dla dzieci. Podziękował za miłe powitanie.

Symboliczne klucze do bram miasta z rąk burmistrza Andrzeja Chanieckiego otrzymali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1: Wiktoria Skrzypczak, Anna Zięba, Jakub Kapsa.

Występy zespołów, prezentacje rękodzieła 

Drugiego dnia, w niedzielę, na scenie amfiteatru  z dużym sukcesem wystąpił zespół Strefień, który niedawno obchodził 30-lecie swego istnienia. Świetnie prezentowała się Kapela Ludowa Ziemi Opatowskiej. Sporo oklasków zebrała Kapela Morki z Ożarowa. Podobały się też występy gości spoza powiatu opatowskiego: zespół Kunowianie z Kunowa, Kapela Kowalskich z Witosławic, gmina Waśniów, zespoły z Piekoszowa - Wincentowianie, Piekoszowianie, Wierna Rzeka. Mistrzowski popis dała Orkiestra Dęta OOK. Świetnie zaprezentowała się też pod kierownictwem Pawła Żardeckiego Opatowska Kapela Biesiadna, która dała pierwszy promocyjny występ. Gwiazdą wieczoru był Studencki Zespół Pieśni i Tańca Połoniny. W jej składzie grał cymbalista, co jest ewenementem w kraju.

Na straganach mieszkańcy mogli podziwiać dzieła sztuki ludowej, rzeźby w drewnie, skosztować słynnych opatowskich krówek o nowym cynamonowym smaku oraz pierniczków z miodem według tradycyjnej receptury. Jedną z niecodziennych ciekawostek był pokaz tkactwa świętokrzyskiego oraz wicia cewek. Uwagę zwracały ręcznie wykonywane kwiaty z bibuły i obrazy wypalane w drewnie.

  - Nawiązujemy do średniowiecznej, dawnej tradycji, gdy jarmark był rodzajem handlu hurtowego i gdy przemieszczały się towary z Bliskiego Wschodu, spod Morza Czarnego, przez Wyżynę Podolską do Sandomierza, dalej, w kierunku północnej i zachodniej Europy – powiedział podczas oficjalnego otwarcia drugiego dnia jarmarku burmistrz Andrzej Chaniecki. - Ludzie tworzyli handel, rzemiosło, powstawały pierwsze spółki prawa handlowego, rozwijały się miasteczka.

Burmistrz Andrzej Chaniecki podkreślił, że jarmark ma wartości historyczne i promocyjne. Obecny samorząd stara się tworzyć i organizować bazę do nowych warunków, by handel sposób nowoczesny i spełniał wymogi stawiane miastom. Głównym celem jest tworzenie miejsc pracy i zapewnienie dochodów do budżetu gminy.

W otwarciu jarmarku burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miejskiej Tomaszowi Stańkowi towarzyszyli: członek Zarządu Województwa Kazimierz Kotowski, poseł Jarosław Rusiecki, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Wojciech Borzęcki. Później ze sceny amfiteatru mieszkańców pozdrawiali: posłowie - Krzysztof Lipiec , Marek Gos, Mirosław Pawlak, Jarosław Górczyński.

UM Opatów, Źródło artykułu: www.umopatow.pl, Autor zdjęć: UM Opatów
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola