Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Z ziemi opatowskiej w głąb Polski

Data publikacji: 2018-11-21, Data modyfikacji: 2018-11-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Z ziemi opatowskiej w głąb Polski

,,Uczcie się historii, znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu”- mawiał niegdyś Marszałek Józef Piłsudski. Trudno zakwestionować sens tych słów, a najlepiej wiedzą o tym nasi uczniowie ze szkoły ZDZ w Opatowie, którzy 9 listopada dowiedli, jak wiele znaczy dla nich data 11 listopada 1918 roku. 

W piątkowe obchody 100 lecia Niepodległości w Opatowie uczniowie tamtejszej szkoły zorganizowali apel, na którym zaprezentowali swój twórczy i patriotyczny potencjał. Ponadto, świętowanie jubileuszu okazało się znakomitą okazją, na to by opatowska placówka pokazała swój szeroki zakres działania innym, zaprzyjaźnionym placówkom oświatowym w najbliższej okolicy. W tym roku więc, to tradycyjne święto przybrało nieco inny charakter, bo miało miejsce nie tylko w Niepublicznym Technikum ZDZ, ale również w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Ćmielowskiej 2. 

Wobec tego, Święto Niepodległości w Opatowie świętowano naprawdę w najlepszy z możliwych sposobów, a... wprawdzie nie mogło być inaczej, bo tym razem młodzieży przewodzili prawdziwi liderzy, a dokładnie czołowi działacze reprezentujący grupę „Liderów dla Młodzieży”, którzy pod wodzą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, niczym legendarny Marszałek Piłsudski napawają młodych patriotycznym duchem walki, uparcie dążąc przy tym do solidaryzacji i społecznej aktywizacji nastolatków. 

- Pomysł na tegoroczny jubileusz narodził się już jakiś czas temu, gdy na zebraniu ,,Liderów dla Młodzieży” spotkałam Samuela Borka, dyrygenta chóru Cantus Puellis z Krajna. Wówczas uznaliśmy, że warto połączyć siły i zacząć działać na rzecz młodzieży wspólnie, dlatego też nasz niepodległościowy apel został wzbogacony o piękną oprawę muzyczną w wykonaniu grupy dziewcząt z gminy Górno. Osobiście, bardzo się cieszę, że za pośrednictwem sztuki udało nam się nawiązać nić porozumienia, a przede wszystkim zapoznać uczniów gminnego gimnazjum z naszą działalnością. Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie… gimnazjaliści do nas wrócą i zasilą naszą szkolność społeczność- zdradzała dyrektor Niepublicznego Technikum im. gen. W. Andersa i jedna z aktywistek ,,Liderów dla Młodzieży” Joanna Młynarska.

Wspólny występ młodych i uzdolnionych artystycznie uczniów ze szkoły zawodowej i gimnazjum to nie wszystko, co 9 listopada znalazło się w programie imprezy. Swoistym urozmaiceniem, mającym na celu zacieśnienie więzi między młodymi, stały się również warsztaty interaktywne na temat ,,Czym jest dla Ciebie Niepodległość”, które odbyły się tuż po apelu. Całość jednak nie mogłaby się powieść gdyby nie honorowa obecność i entuzjazm Barbary Zamożniewicz, Rzecznik Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim, która zainspirowała wszystkich uczniów do tego, by publicznie zabierali głos i na forum publicznym upust dawali swojemu patriotyzmowi. Na sali szybko wykształciła się atmosfera wzajemnego zaufania, a z samej dyskusji nauczyciele mogli wysnuć wiele ciekawych i niespodziewanych wniosków. Młodzi bowiem, nie stronili się od zwierzeń i otwarcie mówili, co czują, gdy… rano wstają z łóżka i zakładają mundur z biało-czerwoną flagą i logiem ZDZ na piersi. 

-Gdy jestem w szkole, czuję się wolny. Mogę wyrażać swoje zdanie, mogę też wyglądać tak, jak wyglądam i jestem akceptowany i doceniany, za to co robię… i to nawet jak akurat dostanę złą ocenę z jakiegoś przedmiotu. To ma dla mnie znaczenie, bo w szkole czuję się… potrzebny- mówił jeden z uczniów klas mundurowych, biorących udział w pogadance. 

Ci, którzy 9 listopada gościli na apelu mieli zatem niesamowitą okazję doświadczyć rozmaitych emocji. Począwszy od wzruszenia wywołanego podniosłymi słowami ,,Roty” śpiewanej acapella przez chórzystki z Krajna; poprzez duże zaciekawienie na widok karabinów w czasie pokazu musztry w wykonaniu uczniów ZDZ, aż po podziw spowodowany warsztatami z robotyki, na których uczniowie z Technikum zaprezentowali kunszt, z jakim opracowują projekty przeznaczone do druku 3D. Wskutek tak bogatej gamy doświadczeń, ci, którzy dotychczas byli zdania, że w piątek uczniowie zwykle chodzą do szkoły pełni optymizmu, a na lekcjach odliczają tylko godziny ,,do weekendu”, z pewnością, raz na zawsze zaniechali snucia takich refleksji, bo w ZDZ utwierdzili się w przekonaniu, że jest inaczej. 

Podczas obchodów Święta Niepodległości młodzież z opatowskiego ZDZ dała świadectwo na to, że nie tyle wie, co rozumie, czym jest niepodległość i dobrze zna swoje korzenie. Utożsamiając się z powstańcami z ubiegłego stulecia, uczniowie szkoły z dumą głosili hasła niepodległościowe i raz po raz zaświadczali, że są godnymi spadkobiercami wielkich Polaków. O tym, że są gotowi eksponować swoją patriotyczną postawę, zapewnili nie tylko audiencje, ale też samych pedagogów, a to dlatego, że...po apelu opuścili mury szkoły przed dzwonkiem i nie poszli na lekcje! Aby dać upust swojemu szczęściu z poczucia tożsamości narodowej pomaszerowali bowiem wprost do pobliskiej Szkoły Podstawowej przy Ćmielowskiej, gdzie pokazali kilkulatkom z sąsiedztwa swoje karabiny oraz to, jak właściwie należy się z nimi obchodzić! Uczniowie podstawówki byli, oczywiście, oszołomieni z powodu tej wizyty, sam pokaz musztry, jednak bardzo spodobał się wszystkim, i to nawet małym dziewczynkom. Najlepszym dowodem na to były gromkie brawa, jakie klasy mundurowe z opatowskiej szkoły otrzymały od młodszych kolegów tuż po swoim gościnnym występie. I choć, tym razem obeszło się bez wystrzałów, to w Opatowie było naprawdę hucznie! W okolicy słychać było nie tylko tupot wojskowych butów, stukot broni, śmiech dzieci, czy też głośne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, ale przede wszystkim… mocne bicie młodzieńczych serc, który w to szczególne piątkowe popołudnie, z pewnością echem unosił się hen daleko…. z ziemi opatowskiej w głąb Polski. 

, Źródło artykułu: ZDZ Kielce
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola