Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2019   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Drogi do niepodległości

Data publikacji: 2018-11-26, Data modyfikacji: 2018-11-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Drogi do niepodległości Atak na kasę Na rynku w Opatowie odbyła się rekonstrukcja bitwy, którą przed 155 laty stoczyli powstańcy styczniowi z wojskami rosyjskimi. Rekonstrukcja przed ratuszem - To jedna z nielicznych potyczek wygranych przez powstańców największego zrywu niepodległościowego – powiedział Roman Marchewka z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, które było organizatorem uroczystości. - Bitwa z 25 listopada 1863 r. pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości. Postanowiliśmy nadać temu wydarzeniu nazwę „Opatowskie drogi do niepodległości”. Roman Marchewka podczas rekonstrukcji dawnych zdarzeń pełnił rolę narratora. Przypomniał tło historyczne tamtych wydarzeń. Około 20 listopada generał Józef Hauke –Bosak koncentruje 210 koni, czyli trzy szwadrony jazdy i na czele tych sił zamierza zdobyć Opatów. Wie, że siły rosyjskie zgromadzone w Radomiu i Opatowie wyruszyły na tłumienie ruchów powstańczych w rejonie Iłży. Zwycięską bitwę odtworzyły na placu przed ratuszem dwie grupy rekonstrukcyjne: Małogoski Oddział Powstańczy oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9. Kompania 1863. Opatowa broniło około 180 żołnierzy rosyjskich, w tym kilku Kozaków i kampania żandarmerii. Piechota rosyjska zajmowała ratusz. Udało się przeprowadzić zwycięski atak. Kasa powiatowa została zabrana. 5 żandarmów wzięto do niewoli, ze strony powstańców zginął podporucznik Tyszkiewicz i ranny został jeden podoficer. Po zwycięskiej bitwie powstańcy udali się w kierunku Szydłowa.

Pełna treść wiadomości na: umopatow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1670:drogi-do-niepodleglosci&catid=82&lang=pl&Itemid=729
umopatow.pl, Źródło artykułu: umopatow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola