Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2019   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Żyj tysiąc lat Niepodległa!

Data publikacji: 2018-11-13, Data modyfikacji: 2018-11-15
A A AWydrukDrukuj  
 
            Żyj tysiąc lat Niepodległa! Uroczystości 100-lecia odzyskania nieodległości rozpoczęły się od przemarszu mieszkańców od Ratusza do Kolegiaty św. Marcina z Tours, gdzie odprawiona została msza święta. W świątyni powitał wszystkich ksiądz prałat Michał Spociński.             - Przeżywamy radosne świętowanie 100. rocznicy odrodzenia Polski – powiedział ksiądz prałat. - To także świadectwo wiary polskiego narodu, to wiara w Jezusa Chrystusa, w jego zmartwychwstanie i zmartwychwstanie Polski. Tu w naszej prastarej kolegiacie odczuwamy patriotyczną radość. Ksiądz Jan Butryn z Szewny wygłosił kazanie z dość mocnymi akcentami politycznymi, które nawiązywały do współczesnej sytuacji w Polsce, gdzie na dużą skalę dochodzi do przejmowania wartości liberalnej Europy i odchodzenia od kościoła. Piętnował tych, którzy jeżdżą do Brukseli, jak dawniej do Petersburga i Moskwy, by skarżyć się na swoją ojczyznę. Nie ukrywał, że jest to wstrętne i niegodne Polaka! – Po 123 latach niewoli dziękujemy Bogu i tym wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania wolności naszej ojczyzny – podkreślał w kazaniu. - Wolność została wymodlona i wywalczona, jak przypomniał niedawno Episkopat Polski. Polacy przechowywali w swych domach rodzinnych wiarę, język ojczysty, kulturę, tradycję, religię, Tak umiłowali Polskę, że życie za nią oddawali.

Pełna treść wiadomości na: umopatow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1663:zyj-tysiac-lat-niepodlegla&catid=82&lang=pl&Itemid=729
umopatow.pl, Źródło artykułu: umopatow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola