Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

„Zaduszki Tischnerowskie” z udziałem Kazimierza Tischnera oraz Wojciecha Bonowicza

Data publikacji: 2013-12-06, Data modyfikacji: 2013-12-07
A A AWydrukDrukuj  
 

Dnia 28 listopada 2013 r. w kawiarni „Gwarek” Opatowskiego Ośrodka Kultury w Opatowie odbyły się „Zaduszki Tischnerowskie” z udziałem Kazimierza Tischnera oraz Wojciecha Bonowicza. Spotkanie było połączone z projekcją filmu dokumentalnego pt. „Gdzie ja idę, wy kiedyś pójdziecie... Misterium wielkanocne według ks. Józefa Tischnera” w reżyserii Winfrieda Spinlera (TVP 2001). Rozważania zarejestrowano wiosną 1996 r. w Łopusznej, Jurgowie i w schronisku na Hali Ornak.  „Jest jakiś taki moment w życiu człowieka, w którym Bóg wypuszcza człowieka z rąk i pozwala mu lecieć w jakąś tajemniczą przepaść”- mówi narrator, ksiądz Tischner o nieuchronnym momencie w życiu każdego człowieka – śmierci. Film jest przejmujący, porusza tematy trudne, o których nie zawsze chce się myśleć lecz z którymi prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć każdemu człowiekowi.

 Można powiedzieć, że Ks. Józef Tischner zdobył popularność dzięki połączeniu przemyśleń filozoficznych z góralskim poczuciem humoru. Nietrudno zauważyć też jego talent gawędziarski i charyzmę. Jest on postacią, która wychodziła ludziom naprzeciw, przyciągała ich do Kościoła, a zarazem do Boga. Wytłumaczał prostymi słowami coś, czego nie rozumieli, co było dla nich zbyt trudne. Sam o sobie powiedział, że czuje się bardziej filozofem niż księdzem.

Na spotkaniu obecny był Kazimierz Tischner, brat księdza, który tak o nim mówi: „... na łożu śmierci poprosił mnie o kartkę papieru. Napisał, żebym wziął jego strój góralski i kontynuował to, co on zaczął (...) cały czas czuję jego obecność, czuje , że moimi działaniami kieruje właśnie on. Tak było, kiedy zakładaliśmy Stowarzyszenie Drogami Tischnera, kiedy powstawała Rodzina Szkół Tischnerowskich...” .

Panu Kazimierzowi towarzyszył Wojciech Bonowicz, biograf ks. Tischnera, poeta, publicysta, dziennikarz. Za biografię księdza Tischnera nominowano  go w 2001 r. do Nagrody Literackiej NIKE. Goście opowiadali w sposób wzruszający i żartobliwy o całym życiu ks. Józefa Tischnera, od jego urodzin, aż po śmierć.

Podczas spotkania można było zaopatrzyć się w pozycje wydawnicze poświęcone ks. Tischnerowi z dedykacjami gości dla kupujących. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Spotkaniu towarzyszyła miła i rodzinna atmosfera.

UM Opatów, Źródło artykułu: www.umopatow.pl, Autor zdjęć: UM Opatów
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola