Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wokół Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020

Data publikacji: 2013-11-13, Data modyfikacji: 2013-11-13
A A AWydrukDrukuj  
 

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął 4 listopada kolejną, bardziej zaawansowaną wersję Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Konsultacje społeczne nad nim potrwają jeszcze do końca tego roku.

Większa koordynacja, większa efektywność

Już odbywają się prace nad oceną wstępną projektu RPO WŚ 2014-2020, niebawem też przeprowadzona zostanie strategiczna ocena jego oddziaływania na środowisko. – W przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej Regionalne Programy Operacyjne będą dwufunduszowe – podkreśla członek Zarządu Województwa Kazimierz Kotowski. - Będą obejmowały działania z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ich efektem ma być większa komplementarność i efektywność podejmowanych przedsięwzięć na danym terenie. To zasadnicza zmiana w procesie programowania i wdrażania programów operacyjnych, co wymaga zupełnego przemodelowania dotychczasowego myślenia o rozwoju regionu.

 Kazimierz Kotowski nie ukrywa, że w kolejnym okresie programowania duży nacisk będzie kładziony na lepszą koordynację między zakresem różnych programów operacyjnych oraz komplementarność dofinansowywanych projektów, co może przynieść lepsze wykorzystanie środków unijnych. Ponadto znaczna ich część trafi do przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z dofinansowania na zakup innowacyjnych rozwiązań i technologii. Może to wzmocnić ich konkurencyjność na rynku. Komisja Europejska planuje, że bardziej niż dotychczas przedsiębiorcy skorzystają z preferencyjnych pożyczek, poręczeń i innych form wsparcia pozadotacyjnego.

Instytucje unijne silnie postulują, by w kolejnym okresie programowania koncentrować się na wspieraniu konkretnych dziedzin na określonym terytorium. Dotyczy to, między innymi, koncepcji inteligentnych specjalizacji, czyli mocnym wspieraniu najbardziej przyszłościowych branż gospodarczych. Środki będą kierowane na dane terytorium zgodnie z zidentyfikowanymi wcześniej potrzebami, które obowiązkowo powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w zapisach programów operacyjnych.

Całkowicie nowym mechanizmem wsparcia, który znajdzie się w projekcie RPOWŚ 2014-2020, są tak zwane Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Będą obejmować Miasto Kielce oraz jego obszar funkcjonalny z gminami:Chęciny, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka Nowiny, Zagnańsk, Strawczyn i Chmielnik. To dodatkowy instrument, który wzmocni rolę ośrodków miejskich oraz zwiększy ich zaangażowanie w kształtowanie polityki rozwoju regionu. Zakłada się, że Zarząd Województwa przekaże Miastu Kielce oraz wymienionym gminom wiele uprawnień, Obejmą one wspólne, wzajemnie ze sobą powiązane przedsięwzięcia, które finansowane będą poprzez wydzieloną, niewielką część środków RPOWŚ 2014-2020.

Ponad miliard euro do podziału

Przewiduje się, że Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 będzie dysponował 1 223,3 mln euro, z czego 70 proc. stanowić będą środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 30 proc. – środki Europejskiego Funduszu Społecznego.

Planowany podział środków UE na poszczególne osie priorytetowe z EFRR: innowacje i nauka – 61,2 mln euro, konkurencyjna gospodarka – 146,8, efektywna i zielona energia – 122,3, dziedzictwo naturalne i kulturowe – 171,3, nowoczesna komunikacja – 146,8, rozwój miast – 110,1, sprawne usługi publiczne – 97,9 oraz na poszczególne osie priorytetowe z EFS: rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo – 85,7, włączenie społeczne i walka z ubóstwem – 55, otwarty rynek pracy – 183,5, pomoc techniczna – 42,8.  

Zdiagnozowane potrzeby

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski podkreśla, że Urząd Marszałkowski przeprowadził prace nad potrzebami poszczególnych obszarów. – Chcieliśmy wiedzieć, gdzie istnieje największe zapotrzebowanie na środki dotyczące zarówno inwestycji w infrastrukturę, jak i w obszary społeczne, między innymi w podnoszenie umiejętności i kwalifikacji pracowników, osób nieaktywnych zawodowo czy w przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu różnych środowisk – mówi.

– Zwróciliśmy się do samorządów lokalnych z naszego terenu, do różnych instytucji, by przekazały nam swoje plany rozwojowe. To zestawianie potrzeb i wyzwań w regionie z możliwościami, które stwarzają fundusze unijne, stanowi doskonały materiał, który pozwala na możliwie najtrafniejsze zaprogramowanie środków w nowej perspektywie finansowej.

Fot. Kotowski Kazimierz - Kazimierz Kotowski nie ukrywa, że w kolejnym okresie programowania duży nacisk będzie kładziony na lepszą koordynację między zakresem różnych programów operacyjnych oraz komplementarność dofinansowywanych projektów, co może przynieść lepsze wykorzystanie środków unijnych.

 

UM Opatów, Źródło artykułu: www.umopatow.pl, Autor zdjęć: UM Opatów
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola