Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Stanisław Gano patronem "Jedynki"

Data publikacji: 2018-09-27, Data modyfikacji: 2018-09-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Stanisław Gano patronem „Jedynki”   Szkoła Podstawowa nr 1 w Opatowie, potocznie nazywana „Jedynką”, otrzymała imię swego krajana, generała brygady, Stanisława Gano, szefa Oddziału II Sztabu Naczelnego Wodza, który kierował polskim wywiadem podczas II wojny światowej. W tym roku przypada 50 rocznica jego śmierci i 123 urodzin. - Cały jego żołnierski szlak powoduje ogromne uznanie i jednocześnie budzi podziw – powiedział podczas uroczystości burmistrz Andrzej Chaniecki. - . Był to człowiek niezwykłej osobowości i tożsamości, żołnierz z krwi i kości, dla którego własne państwo było najwyższą wartością. Miał głęboką świadomość, że powrót do Polski z Londynu w nowej sytuacji geopolitycznej jest niemożliwy, co niebawem się potwierdziło, gdy nowa władza, w rodzinnym kraju, w ojczyźnie, za którą tak ofiarnie walczył, pozbawiła go polskiego obywatelstwa.

Pełna treść wiadomości na: umopatow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1645:stanislaw-gano-patronem-jedynki&catid=82&lang=pl&Itemid=729
umopatow.pl, Źródło artykułu: umopatow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola