Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Sesja z wojewodą, marszałkiem, starostą

Data publikacji: 2013-12-03, Data modyfikacji: 2013-12-03
A A AWydrukDrukuj  
 

Na obrady sesji Rady Miejskiej 27 listopada przybyli goście, wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, starosta opatowski Bogusław Włodarczyk. Samorządowcy wzięli udział w dyskusji o inwestycjach na terenie miasta i gminy, o środkach pozyskiwanych z Urzędu Marszałkowskiego i budżetu państwa.    

 

            Podziękowania dla gości

Burmistrz Andrzej Chaniecki podziękował wojewodzie za środki, które gmina otrzymała na usunięcie skutków ulewnych deszczów, co doprowadziło do zniszczenia wielu szlaków. Dzięki jej zaangażowaniu udało się wykonać 6,2 tys. metrów dróg, w tym 5 tys. nawierzchni asfaltowej. Burmistrz podziękował też za wsparcie pomocy społecznej. Wręczył pani wojewodzie kwiaty.

            Mówiąc o inwestycjach unijnych na terenie miasta burmistrz Andrzej Chaniecki wyraził uznanie dla Kazimierza Kotowskiego, który bardzo mu pomógł na początku kadencji. - Kazimierz Kotowski tworzył świetną atmosferę w spotkaniach z wojewodą, marszałkiem Adamem Jarubasem – powiedział burmistrz. - Ci ludzie naprawdę mnie zbudowali.

Burmistrz Andrzej Chaniecki podziękował też staroście Bogusławowi Włodarczykowi za współpracę, wspólne zrozumienie problemów miasta i gminy. Powiedział, że gmina jest obecnie przed otwarciem pięknego kompleksu handlowego, na który otrzymała milion złotych. Drugi milion dołożyła z własnego budżetu. Udało się przygotować tereny pod inwestycje, przeprowadzić modernizację stadionu. Do wykonania jest jeszcze amfiteatr, jego otoczenie, w następnej perspektywie finansowej - kompleks rekreacyjno-sportowy przy ulicy Kania, gdzie znajduje się ciekawe ukształtowanie terenu. Na wszystko nie wystarczy od razu pieniędzy, bo gmina była zadłużona.    

Wiele inwestycji dzięki współpracy

Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba stwierdziła, że nie ma takiego samorządu, w którym wystarczyłoby środków na wszystkie pomysły, projekty. Zawsze to jest wybór wśród największych potrzeb, gdy chodzi o infrastrukturę komunikacyjną, drogową. - Nie będę mówić o konieczności budowy obwodnicy, bo byłam tutaj przejazdem kilkakrotnie w drodze do Sandomierza, w różnych porach dnia i nocy – nie ukrywała. - Wiem doskonale, z jakimi problemami borykacie się tutaj na co dzień. Życzę, by ta inwestycja została umieszczona na liście do realizacji. Gratuluję i dziękuję za sprawne rozdysponowanie pieniędzy na nauczanie w przedszkolach, pomoc społeczną. Życzę samorządowi udanych absorpcji środków ze wszystkich możliwych miejsc.    

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski powiedział, że dzięki współpracy samorządu gminnego, powiatowego, wojewódzkiego, administracji państwowej powstało wiele zadań, które będą charakteryzowały i będą tworzyć nowy obraz miasta, powiatu, regionu. - Dofinansowaliśmy drogi powiatowe, które znajdują się na terenie miasta – podkreślił. - Dziękuję koledze burmistrzowi, że to razem możemy tworzyć ten obraz i robić dla środowiska to, co możliwe. Inwestycji nikt nie zabierze ze sobą, one zostaną i będą służyć ludziom. Kończą się kadencje, zmieniają samorządy, a przedsięwzięcia trwałe, ważne pozostają. To, co było możliwe, realne, otrzymało wsparcie. Niech to dobrze służy. Bo te rozwiązania były oczekiwane i potrzebne.  

Kazimierz Kotowski odniósł się też do starań o powstanie obwodnicy Opatowa. Ta decyzja może być podjęta tylko na szczeblu centralnym. Muszą być uruchomione olbrzymie środki, około 600-700 mln zł. To tak jak na wszystkie drogi w województwie w mijającej perspektywie finansowej. Samemu nic się nie zrobi.

            Starosta Bogusław Włodarczyk wymienił długą listę inwestycji wspólnie wykonywanych z burmistrzem.

            Obwodnica priorytetem

            Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Staniek wyraził nadzieję, że Opatów wreszcie zacznie rozwijać się w dobrym kierunku. - Wszyscy mamy jeden cel, by obwodnica powstała – powiedział. - Społeczny Komitet rozmawiał w ministerstwie, Rada Miejska zobligowała nas do działań, upominamy się o swoje.

            - Dla nas w tym momencie najważniejsza jest inwestycja, która się nazywa obwodnica – dodał wiceprzewodniczący Andrzej Żychowski - Każdy niezależnie od zajmowanego stanowiska, dostępu do osób, które o tym decydują, powinien zrobić wszystko, by przyspieszyć prace. Spotykając się dzisiaj z zacnymi gośćmi jeszcze raz ponawiamy swoją prośbę.

UM Opatów, Źródło artykułu: www.umopatow.pl, Autor zdjęć: UM Opatów
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola