Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

OPATOWSKIE TWARZE NIEPODLEGŁOŚCI

Data publikacji: 2018-10-01, Data modyfikacji: 2018-10-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Opatowskie twarze niepodległości. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej wspólnie z Opatowskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało spotkanie, które promowało album „Opatowskie twarze niepodległości” Andrzeja Żychowskiego i Krzysztofa Skowrona.  - Oprócz mówienia o wielkich postaciach, Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim, społeczności lokalnej należy przybliżyć informacje o postaciach lokalnych – powiedział regionalista, miłośnik małej ojczyzny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, na co dzień nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2,  Andrzej Żychowski, który ze swych bogatych zbiorów wybrał fotografie mieszkańców tworzących niepodległość. – Pokazaliśmy szefa wywiadu i kontrwywiadu polskiego w czasie wojny, Stanisława Gano, Ludwika Darowskiego, nominowanego na premiera rządu polskiego przez Gabriela Narutowicza. Nieznanym elementem naszej lokalnej historii jest funkcjonowanie samorządu terytorialnego, gminnego i powiatowego, w którym działali wybitni mieszkańcy miasta i regionu.

Pełna treść wiadomości na: umopatow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1647:opatowskie-twarze-niepodleglosci&catid=82&lang=pl&Itemid=729
umopatow.pl, Źródło artykułu: umopatow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola