Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Konferencja naukowa pt.„Tradycje administracyjne i samorządowe Opatowa”-10 listopada 2013 r.

Data publikacji: 2013-11-12, Data modyfikacji: 2013-11-12
A A AWydrukDrukuj  
 

Konferencja naukowa pt.„Tradycje administracyjne i samorządowe Opatowa”-10 listopada 2013 r.

W niedzielę, dnia 10 listopada br. o godz. 12:00 w sali widowiskowej OOK rozpoczęła się konferencja naukowa pt. „Tradycje administracyjne i samorządowe Opatowa”.  Prelegenci z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wygłosili referaty na temat dziejów Opatowa.

 Konferencję poprowadził dr Radosław Kubicki (UJK Kielce),który powitał obecnych na sali: Kazimierza Kotowskiego- członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, ks. dr Waldemara Gałązkę z Instytutu Teologicznego im. bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu, dr Kazimierza Sztabę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, mgr Dariusza Kalinę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Irenę Szczepańską wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, Waldemara Węglewicza - Dyrektora Biblioteki Publicznej w Opatowie. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki, który powitał wszystkich obecnych, zaproszonych gości i mieszkańców Opatowa.

W konferencji udział wzięli prelegenci:mgr Paweł Paciorek („Problemy polityczne i gospodarcze województwa sandomierskiego w świetle instrukcji sejmiku opatowskiego z lat 1764-1792”)dr Radosław Kubicki („Urząd gubernatora opatowskiego”),dr Szymon Kazusek („Znaczenie gospodarcze Opatowa na mapie administracyjnej dawnego województwa sandomierskiego”) ,mgr Dariusz Kalina („Dzwony opatowskie”) ,mgr Wiktor Węglewicz („Zarys dziejów Szkoły Elementarnej w Opatowie w latach 1818 – 1864”).Po wygłoszonych referatach głos zabrali: Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki  i Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski.

Konferencja naukowa odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa  Świętokrzyskiego Adama Jarubasa i Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. dr hab. Jacka Semaniaka. Organizatorami byli: Burmistrz Miasta i Gminy Opatów, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowie oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej w Opatowie. Za obsługę nagłośnieniowo-oświetleniową konferencji odpowiadał Opatowski Ośrodek Kultury  w Opatowie.

UM Opatów, Źródło artykułu: www.umopatow.pl, Autor zdjęć: UM Opatów
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola