Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jubileusz 30 - lecia działalności Zespołu "STREFIEŃ"

Data publikacji: 2013-05-13, Data modyfikacji: 2013-05-13
A A AWydrukDrukuj  
 

W Jurkowicach odbyły się w sobotę 11 maja uroczystości 30-lecia zespołu teatralno-obrzędowego Strefień. .

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od mszy przed figurką Matki Bożej w Jurkowicach, gdzie mszę odprawił ksiądz prałat dr Michał Spociński z kolegiaty opatowskiej. - Skąd w waszych sercach taka pasja? Kto wam dał taką radość tworzenia? – zastanawiał się ksiądz. - Nie byłoby waszych sukcesów bez ciężkiej pracy. Jesteśmy z was dumni, jesteście naszą radością.                  

Po mszy dalsza część spotkania odbyła się w pobliskiej świetlicy, która jest siedzibą zespołu. - Dziękuję za to, co robicie – powiedział burmistrz Andrzej Chaniecki. - Chylę czoło przed wami, bo musicie poświęcać wiele swego wolnego czasu na przygotowania do występów, zadbać o scenografię, choreografię, kierownictwo artystyczne. Ile to trzeba determinacji, wysiłku, poświęcenia, by spełnić swoją pasję i zadowolić publiczność.

       Burmistrz Andrzej Chaniecki przypomniał, że Strefień to zespół teatralno-obrzędowy. A teatr to pewien rodzaj sztuki widowiskowej, gdzie aktor lub aktorka robią przedstawienie dla publiczności. Obrzęd zaś kojarzy się z tradycją, kulturą ludową. Członkowie zespołu angażują się i realizują ważne we współczesnym świecie trzy funkcje: duchową, edukacyjną i promocyjną. - Życzymy wielkiej kreatywności, tworzenia dla tej kultury i przedstawiania następnym pokoleniom tego, co zostało stworzone - powiedział.

Andrzej Chaniecki poinformował, że zespół Strefień został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. W imieniu przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Stańka i swoim wręczył zespołowi pamiątkowy grawerton, oddzielnie - Barbarze Wit-Kargul.    

Życzenia zespołowi złożył poseł na Sejm Mirosław Pawlak. - To dzieło serc, umysłów i talentu ludzi dobrej woli, którzy nie bacząc na zmiany polityczne, wiry historii swym talentem dają wyraz głębokiego przywiązania do tradycji – wyraził się o Strefieniu. - Zespół nieprzerwanie kontynuuje swoją działalność krzewiąc kulturę polską i ludową w kraju i poza jego granicami. Stał się prężnym ambasadorem nie tylko polskiej kultury, ale także jej dziedzictwa i tradycji.  

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski przypomniał, że jego kontakty z zespołem rozpoczęły się dość mocno po odrodzeniu nowego samorządu, po dziewięćdziesiątym roku, kiedy pracował w samorządzie gminnym jako przewodniczący Rady Miejskiej, potem jako kierownik Urzędu Rejonowego, starosta opatowski i obecnie członek Zarządu Województwa. Podziękował za dotychczasową współpracę szefowej zespołu Barbarze Wit-Kargul i jego członkom.

- W imieniu marszałka województwa, zarządu, w imieniu własnym dziękuję za olbrzymi wkład pracy, za piękną wspaniałą promocję Opatowa i regionu świętokrzyskiego – powiedział. - Pozwolę sobie wyrazić przekonanie, że dane nam będzie jeszcze dalej ze są współpracować, współdziałać, planować. Oprócz kwiatów pan marszałek przekazuje również grawerton i herb województwa. Życzymy wszystkiego dobrego.

Uchwałą prezydium Oddziału Wojewódzkiego OSP członkowie zespołu otrzymali złote i brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa.  

W uroczystościach wzięli udział miedzy innymi: wicestarosta Gustaw Saramański, seniorka ziemi opatowskiej Irena Szczepańska, członkowie Zarządu Głównego OSP RP w Warszawie na czele z Leonardą Bogdan, komendant PSP w Opatowie, młodszy brygadier Grzegorz Szewczyk, prezes Miejsko-Gminnego Zarządu OSP w Opatowie Adam Mazurek, przedstawiciele Banku Spółdzielczego.

UM Opatów, Źródło artykułu: www.umopatow.pl, Autor zdjęć: UM Opatów
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola