Belka
Wtorek, 21 Maja 2019   imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

3 maja

Data publikacji: 2019-05-06, Data modyfikacji: 2019-05-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Dzień radosnego świętowania W 228. rocznicę Konstytucji Uroczystości w Opatowie rozpoczęły się od nabożeństwa w Kolegiacie św. Marcina. Po mszy mieszkańcy udali się przed pomnik Ludwika Zwierzdowskiego „Topora” w rynku. Hymn „Jeszcze Polska nie zginęła” wykonał Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy akompaniamencie Pawła Żerdeckiego. - W polskiej tradycji 3 Maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania, dniem celebrowania naszej polskiej państwowości, której 3-Majowa Konstytucja jest fundamentem – powiedział wiceburmistrz miasta i gminy, Marcin Słapek. – Obchodzimy dziś kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. I chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Dzisiejsze święto jest jednocześnie świętem kościelnym i narodowym. Święta te są nierozerwalnie od siebie złączone. Bogurodzica, ostoja wolności naszej ojczyzny, w dniu 3 Maja jest szczególnie czczona. Marcin Słapek mówił, że Sejm Czteroletni rozpoczął reformy, tworzył nowoczesną administrację, podjął kroki na rzecz stworzenia nowoczesnej armii, naprawy skarbu państwa, poprawy sytuacji społeczeństwa. Uwieńczył swoją działalność wspaniałym błyskiem przebijającym ciemność czasów, jakim była Konstytucja 3 Maja. Dzieło to wprowadzało Polskę do nowoczesnych oświeconych państw. Pierwsza w Europie, druga na świecie. Niestety, nie dane nam było długo nią cieszyć. Została obalona przez zdradę i targowiczan.

Pełna treść wiadomości na: umopatow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1795:3-maja&catid=88&lang=pl&Itemid=729
umopatow.pl, Źródło artykułu: umopatow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opatowski

Powiat opatowski - powiat w województwie świętokrzyskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Opatowie. Do powiatu przynależy 8 gmin: Opatów, Ożarów Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Sadowie, Tarłów, Wojciechowice; i dwa miasta: Opatów i Ożarów. Powiat opatowski powstał w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

Rozwój swojej turystyki opiera na intensywnej promocji gospodarstw agroturystycznych. Wynikiem współpracy gmin jest organizacja ścieżek zdrowia i ścieżek rowerowych. W samym Opatowie zwiedzić z całą pewnością trzeba romańską kolegiatę p.w. św. Marcina. Imponująca budowla powstała w XII w. jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej architektury w skali całego kraju. Na uwagę zasługuje również zespół klasztorny o. o. Bernardynów. W nim to znajdziemy główny ołtarz wykonany w latach 1770-75 przez znamienitego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego.

Do stolicy powiatu dojechać można drogami krajowymi nr 9 i 74.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola